You are currently viewing Porcelanowa zastawa stołowa – symbol elegancji i stylu

Porcelanowa zastawa stołowa – symbol elegancji i stylu

Porcelana, najszlachetniejsza forma ceramiki, powstała w Chinach w pierwszej połowie VII w. n.e. Naczynia uformowano z mieszkanki glinki kaolinowej, skalenia oraz kwarcu, a następnie wypalono. Wzbudziły one zachwyt ówczesnego cesarza i do dziś są obiektem pożądania wielu ludzi. Zatem od wieków porcelana jest kojarzona z bogactwem i prestiżem. Dlaczego zastawa stołowa z porcelany niezmiennie do dziś jawi się jako symbol elegancji i dobrego stylu? Zostań z nami! Zapraszamy do lektury nowego wpisu.

Jakie są dzieje porcelanowej zastawy stołowej?

Źródła historyczne podają, że wieści o chińskiej porcelanie dotarły do Europy w 1298 r. za sprawą podróżnika Marco Polo, a dwieście lat później Vasco da Gama sprowadził ją do Europy. Handel chińską porcelaną był niezwykle lukratywny. Ponieważ była prawie tak droga jak srebro i złoto, na jej kupno mogli sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi. Zainteresowanie porcelaną stale rosło. Prawdopodobnie na jej popularność mógł mieć wpływ istniejący wówczas przesąd, iż porcelanowe naczynie pęka, jeśli w potrawie lub napoju znajduje się trucizna.

Europejczycy wielokrotnie podejmowali próby opracowania technologii produkcji porcelany. Sukces osiągnięto dopiero na początku XVIII wieku. W 1709 r. Johann Friedrich Bӧttger, niemiecki alchemik na dworze elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego, po raz pierwszy wyprodukował twardą białą porcelanę. Moment ten zapisał się w historii jako początek europejskiej porcelany. Od 1710 r. miśnieńska fabryka porcelany stała się sławna na całym świecie i do dziś dnia jest nazywana europejską stolicą porcelany. Tajniki wyrobu porcelany poznali również Francuzi i Anglicy.

Najstarszą polską fabryką porcelany, działającą do dziś, jest fabryka porcelany w Ćmielowie. Powstała na początku XIX wieku.

Dlaczego porcelanowa zastawa stołowa jest nadal popularna?

Porcelana dawniej kojarzona była głównie z wysokim statusem społecznym i materialnym. Przekazywana z pokolenia na pokolenie, jako rodowy majątek lub wiano panny młodej, dziś nadal wybierana jest przez wielu z nas ze względu na swoje szczególne piękno i lekkość oraz trwałość.

Jednakże o popularności zastawy stołowej z porcelany decyduje również fakt, że naczynia te nie wchodzą w reakcję chemiczną ze składnikami potraw i napojów. Zyskała zainteresowania zwolenników ekologicznego stylu życia, pragnących jadać świadomie i zdrowo.

Czy organizując event lub przyjęcie okolicznościowe, planując menu oraz dekorację stołów, wyobrażamy sobie naszych gości jedzących i pijących z klasycznych białych, a może subtelnie zdobionych porcelanowych naczyń? Wówczas wypożyczalnia zastawy stołowej może być dla nas optymalnym rozwiązaniem. Jednorazowy zakup wieloelementowego zestawu obiadowego lub deserowego to spory wydatek, chociaż zastawa z porcelany zostanie z nami na długie lata. Koszt wypożyczenia dobrych markowych serwisów obiadowych i deserowych jest dużo niższy. Nawet jeśli zdarzyłby nam się wypadek i jakiś element wypożyczonej zastawy uległ stłuczeniu, koszt uzupełnienia braków jest znacznie niższy niż kupno pojedynczego elementu serwisu z porcelany.

Wypożyczenie to bardzo wygodne rozwiązanie także na mniejsze przyjęcia, gdy nie posiadamy w domu eleganckiej zastawy albo w naszym serwisie obiadowym jest za mało elementów. Zazwyczaj zapraszając rodzinę lub przyjaciół, pragniemy zadbać o odpowiednią oprawę oraz nastrój spotkania. Wtedy również warto skorzystać z tego typu usług.

Współcześnie znów doceniamy piękno i wartość rękodzieła. Dziś porcelana nadal stanowi inspirację dla wielu artystów ceramiki, a wytwarzane i ozdabiane ręcznie naczynia z porcelany są świetnym pomysłem na prezent dla bliskich nam osób.