You are currently viewing Walentynki w tym roku nie bedzie !!

Walentynki w tym roku nie bedzie !!

Walentynki w tym roku nie bedzie..

Nieco historii.

Walentynki już na stałe zagościły w naszym kalendarzu. O ile jeszcze 10-15 lat temu podchodzono do nich nieco nieufnie, o tyle teraz jest ot już dla nas w pełni naturalne święto. Jednak sama historia Walentynek, niekoniecznie jest znana przez większość ludzi.

Walentynki zawdzięczają swoją nazwę, obchodzonymi w tym dniu imieninami Walentego. Święty Walenty, uważany jest w zachodnich kulturach za patrona miłości i przyjaźni. Więc tego dnia, zakochani mają swoje święto, obdarowując się upominkami i spędzając ze sobą czas w romantycznym nastroju.  Pomimo tego, że sam patron jest stricte katolicki, tradycja wywodzi się z pogańskiego Cesarstwa Rzymskiego. 15 lutego, odbywało się tam święto płodności, zwane Luperkaliami. Wtedy nie było aż tak romantycznie, gdyż obchodzono je poprzez… składanie w ofierze kozy. Całe szczęście dla nas, święto to ewoluowało, jak i nieco połączyło się z tradycjami Chrześcijańskimi.

Patronem współczesnego dnia zakochanych, stał się święty Walenty. Ten konkretny święty, żyjący w III w. n.e. pomimo zakazów, udzielał potajemnych ślubów zakochanym. Zakazy wynikały z tego, że cesarz Klaudiusz, obawiał się, że młodzi mężczyźni po ślubie, nie będą chcieli wstąpić w szeregi armii rzymskiej, wówczas już silnie osłabionej.  Niestety sam święty, został stracony za swoją działalność, 14 lutego 270 roku. Ponad 200 lat później, został on uznany przez kościół, za patrona miłości.

Same Walentynki, zaczęły powoli stawać się świętem w średniowieczu – okresie, kiedy silnie interesowano się pielgrzymkami do miejsc pochówku świętych.  Najczęściej ówczesnych “fanów” świętego Walentego, pojawiało się w Anglii i Francji.  W XVI córka Henryka IV, zorganizowała pierwszy bal Walentynowy, gdzie zobowiązała wszystkich mężczyzn, do podarowania w jego trakcie kwiatów kobietom. I tak zaczęło kształtować się znane nam dziś święto.

Obecnie, 14 lutego to dzień, w którym wyznajemy sobie miłość, jak i przyjaźń.

waletynki

Pomysły na walentynki.

Obecnie dzień zakochanych, staje się powoli świętem komercyjnym.  Sklepy uginają się pod ilością dostępnych upominków, kartek itp. Istnieje też wiele imprez zorganizowanych specjalnie dla tej daty. Zakochani, którzy mieli szczęście i byli cierpliwi, mogą wybrać ten dzień, jako datę swojego ślubu…, ale oczywiście jest to opcja raczej “jednorazowa”;). Co nie zmienia faktu, ż zamiast spędzania go w domu, możemy skorzystać z opcji oferowanych w restauracjach i dyskotekach. Impreza Walentynowa poza domem, może mieć zazwyczaj niepowtarzalny klimat, może dla niektórych nieco kiczowaty, ale o to chodzi. Dekoracje z serduszek i amorków, przy zastawionych czekoladkami w kształcie serduszek stołami, maja swój urok, ten jeden raz w roku. Czerwone obrusy i pokrowce? Czemu nie? W ten jeden dzień można zaszaleć , wszystko można wypożyczyć w wypożyczalni gastronomicznej. Zabawa na imprezie walentynkowej, zorganizowanej ze smakiem, prowadzonej przez dobrego dj’a może być naprawdę świetna, pod warunkiem, że oczywiście i my, i nasz partner, lubimy się bawić.

Oczywiście pozostaje także opcja “klasyczna”, czyli romantyczna kolacja w domu. W ten sposób, także możemy okazać sobie miłość, przygotowując wykwintne dania, upichcone specjalnie na tą okazję, w atmosferze świec, z kieliszkiem wina, podane na pięknej zastawie. Kto nie lubi romantyzmu? (No może niektórzy nie, ale ciii… J)

A może jesteś singlem i to święto Cię irytuje? Nie ma problemu, pojawia się coraz więcej antywalnetynkowych imprez. Możesz się na nich świetnie bawić, a zakochanym… wstęp wzbroniony