You are currently viewing Jak ustawić meble na weselu tak, aby było więcej miejsca?

Jak ustawić meble na weselu tak, aby było więcej miejsca?

Ustawienie mebli na sali weselnej to kwestia, którą bardzo często zostawiamy na ostatnią chwilę, tymczasem to właśnie od niej w dużej mierze zależy ilość dostępnego miejsca, a więc i komfort gości podczas spożywania posiłków i wspólnej zabawy. Planując ustawienie poszczególnych mebli, w tym przede wszystkim stołów, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia oraz ilość gości. Jednak nie mniejsze znaczenie ma wielkość i kształt stołów, liczna dodatkowego wyposażenia na sali, wszelkiego rodzaju dekoracji itd.

W tym artykule podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, tworząc plan ustawienia mebli na weselu.

5 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać

  1. Zacznij od stołu głównego. Planowanie warto zacząć od stołu głównego, czyli tego, przy którym siedzi Para Młoda. Powinien on być ulokowany w miejscu centralnym, dlatego to zwykle od niego zaczynamy planowanie. Od indywidualnych preferencji oraz ilości dostępnej przestrzeni zależy, czy przy tym stole zasiądą wyłącznie młodzi małżonkowie, czy też inni goście, np. rodzice, świadkowie, najbliżsi znajomi itd.
  2. Rozstawienie stołów dla gości. Możliwości rozstawienia stołów dla gości jest wiele i zależą one przede wszystkim, specyfiki sali oraz kształtu stołów, jakie mamy do dyspozycji. Bardzo często wybierane są stoły okrągłe, przy których może zasiąść od kilku do kilkunastu osób. Nasza firma wynajmuje stoły okrągłe przeznaczone dla nawet 12-14 osób. Wówczas pozostaje nam tylko optymalne rozstawienie pojedynczych mebli na sali i przyporządkowanie do każdego z nich uczestników zabawy. Stoły prostokątne mogą być łączone w zależności od możliwości na danej dali. Najpopularniejsze schematy ustawienia stołów to m.in. w kształt litery U, T, L, E.
  3. Swoboda poruszania się po sali. Zarówno goście, jak i kelnerzy oraz obsługa przyjęcia muszą mieć zapewnioną możliwość swobodnego poruszania się po sali i nieograniczony dostęp do wszystkich wejść i wyjść. Nie należy zastawiać meblami żadnego wyjścia, gdyż może to spowodować wiele problemów. Również pomiędzy stołami goście i kelnerzy powinni przemieszczać się swobodnie.
  4. Elementy stałe na sali. Planując rozstawienie mebli na sali, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie elementy stałe, takie jak np. filary. Oprócz tego trzeba uwzględnić też wszelkiego rodzaju dekoracje i elementy ruchome, np. stolik z tortem weselnym czy dodatkowymi deserami. Odpowiednią ilość miejsca należy wyznaczyć również na sprzęt muzyczny. Nie należy ustawiać stolików dla gości za tymi elementami (np. filarami), gdyż to ograniczy gościom kontakt z innymi uczestnikami zabawy.
  5. Dodatkowe stoły i bary. Bardzo często na sali weselnej znajdują się specjalne meble z alkoholem, słodyczami itp. Goście nie będą przy nich siadać, a jedynie staną na kilka chwil, aby wypić drinka czy zjeść słodki przysmak. Można je ustawić w bardziej zacisznym miejscu na uboczu. W ten sposób nie będą ograniczać przestrzeni przeznaczonej na wspólną zabawę i zapewnią gościom spokojną konsumpcję i rozmowy.