You are currently viewing Jak układać sztućce na stole?

Jak układać sztućce na stole?

Przyjemność, którą możemy czerpać z jedzenia smacznych potraw, zależy nie tylko od umiejętności kucharza przygotowującego posiłek, lecz również od miłego towarzystwa i dekoracji stołu. Ładny i dobrze dobrany obrus, kwiaty lub inne dekoracje, a także wygląd użytej zastawy stołowej wpływają w bardzo dużym stopniu na to, jak odbieramy wrażenia, których dostarcza serwowane jedzenie. Wśród tego, co liczy się w chyba największym stopniu, jest kształt używanych sztućców oraz to, czy zostały one prawidłowo ułożone.

Właściwe rozmieszczenie zastawy stołowej nie tylko ułatwia nam spożywanie posiłku, ale również pokazuje, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie stołu znają zasady savoir-vivre. Sprawdźmy, w jaki sposób powinny być ułożone sztućce.

Układ sztućców zgodnie z zasadami etykiety

Ustawienie zastawy stołowej zgodnie z etykietą nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, że wszystkie elementy muszą być rozmieszczone w taki sposób, by ułatwić jedzenie serwowanych potraw. Na stole mogą się więc znaleźć jedynie te sztućce, które będą potrzebne przy jedzeniu posiłku.

Centralnym punktem nakrycia jest zawsze talerz i to wokół niego układamy niezbędne akcesoria. Sztućce rozkładamy tak, by na zewnątrz (czyli dalej od talerza) znalazły się te, które będą używane w pierwszej kolejności.

Po lewej stronie osoby zasiadającej do stołu należy ułożyć serwetkę. Może się ona znaleźć złożona na osobnym talerzyku lub być zwinięta przy pomocy serwetnika. Najdalej od talerza układamy sztućce służące do jedzenia przystawek. Po lewej stronie jedzącego powinien się znaleźć widelec, a po prawej nóż. Sztućce te są nieco mniejsze od używanych do dania głównego. Między nożem do ryb a talerzem układa się łyżkę do zupy. Następnymi elementami są sztućce do ryb. Jest to zwykle dwuzębny widelec oraz nóż o charakterystyczne zakrzywionej, tępej końcówce. Najbliżej talerza ułożone powinny być sztućce do dania głównego – z lewej strony jedzącego widelec, a z prawej nóż tak jak pozostałe ułożony ostrzem skierowanym w stronę talerza.

Nad talerzem, czyli dalej od jedzącego powinny się znaleźć sztućce do deserów. Wyżej układamy łyżeczkę, pamiętając, by jej trzonek znalazł się po prawej stronie jedzącego. Niżej powinien się znaleźć widelczyk do ciasta, a jego trzonek musi być skierowany w lewo.