Zastawa stołowa – jaką zastawę wybrać na przyjęcie?

Organizacja przyjęcia nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się początkowo wydawać. Poza znalezieniem idealnego miejsca, czy skompletowaniem menu, istotne jest również wybranie odpowiedniej zastawy stołowej. Pamiętajmy, że naczynia nie tylko sprawią, że stół będzie wyglądał efektownie, ale również pomogą w wyeksponowaniu podawanych potraw. Idealnie dobrana zastawa powinna pasować do obrusa, serwetek oraz wystroju całego wnętrza.

Półmiski, salaterki, talerze

Za najbardziej uniwersalną porcelanę uważa się taką, która posiada złoty lub srebrny paseczek. Pasuje ona niemal do każdej okazji. Można jej użyć zarówno w przypadku małych spotkań rodzinnych, jak i dużych przyjęć okolicznościowych. Jeżeli jednak gustujemy w nieco bardziej wzorzystej lub gładkiej zastawie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy jej użyli. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrać do niej odpowiedni, dopasowany kolorystycznie, obrus. Serwis, w którym podamy gościom posiłki i napoje nie musi być  wykonany z najdroższej porcelany. Ceramika lub porcelit mogą prezentować się równie elegancko. Powinniśmy jednak zadbać żeby naczynia nie miały rys ani i smug. Idealnie, jeżeli sztućce i salaterki pochodzą z tego samego zestawu co talerze.

Sztućce

Najlepiej żeby wszystkie sztućce pochodziły z tego samego kompletu. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości noży, łyżek i widelców, to najrozsądniej jest kupić nowy zestaw. Nie musi być on srebrny, posrebrzany ani złoty. Wystarczą sztućce stalowe. Należy jednak pamiętać, aby przed położeniem na stół starannie je wypolerować.

Wypożyczanie zastawy stołowej

Kupno całego kompletu naczyń wraz ze sztućcami, to ogromny wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przywitać naszych gości jak należy. Na rynku znaleźć można obecnie wiele firm, które zajmują się wypożyczaniem zastawy stołowej. Dzięki skorzystaniu z ich oferty, będziemy mogli wybrać odpowiadającą nam zastawę, a koszty, które będziemy musieli w związku z tym ponieść, będą z pewnością o wiele niższe, niż miałoby to miejsce w przypadku kupna talerzy i sztućców.